Přivýdělky při pobírání PPM nebo rodičovského příspěvku

30.12.2019

Pokud máte hodné a spící miminko tak určitě přemýšlíte jak rodinný rozpočet vylepšit. A nebo Vám prostě peníze nestačí na vyžití. Sehnat vhodné přivýdělky je náročné a následné skloubení s péčí o dítě největší výzvou. 
V článku je vysvětleno,které přivýdělky jsou v souladu s pobíráním peněžité pomoci v mateřství "PPM" a s pobíráním rodičovské příspěvku "RP". 

Jak si přivydělat při mateřské dovolené?

  • První možností je najít si brigádu na dohodu o provedení práce nebo dohodu o provedení činnosti u nového zaměstnavatele.  
  • Další možností je vrátit se do původního zaměstnání na částečný úvazek nebo nebo na brigádu. Zde jen upozornění,že nesmíte vykonávat stejnou práci,ze které pobíráte mateřskou. Tzn. nepracovat na stejnou smlouvu a stejnou pozici jako před odchodem na mateřskou. Variantou je sepsání nové smlouvy po dobu mateřské na jinou pozici.
  • V poslední době je častým přivýdělkem podnikání. Živnostenský list si můžete zařídit kdykoliv během mateřské a neplatí žádná omezení výše výdělku. Naopak máte vysokou výhodu díky nultým zálohám první rok podnikání a stáváte se OSVČ vedlejší. 
  • OSVČ, kteří pobírají PPM z nemocenského pojištění podnikatele mohou svoji živnost dál vykonávat prostřednictvím zaměstnanců nebo rodinných příslušníků. Zde jen upozornění, že živnost musí být prokazatelně vykonávána zástupcem (pracovní smlouva, spolupracující osoba apod.) 

Přivýdělek při pobírání rodičovského příspěvku.

  • Zde je omezení do 2 let dítěte. Od 1.1.2020 vstoupila v platnost novela, kdy dítě do 2 let může navštěvovat veřejné jesle,školičku až 92 hodin měsíčně (z původních 46 hodin). Pokud Vám hlídá babička,soukromá chůva,tak nemusíte sledovat limit hodin. Nad věk 2 let dítěte není limit sledován. Tento limit je u jakéhokoliv přivýdělku a to i u podnikatelek.
  • Při pobírání RP tedy můžete uzavřít jakoukoliv novou smlouvu nebo se vrátit do původního zaměstnání na svoji pozici a současně pobírat příspěvek.
  • Během rodičovské můžete založit živnost a podnikat nebo obnovit svoji původní živnost (pokud máte). 

Při všech přivýdělcích je nutné dodržet konkurenční doložku původního zaměstnavatele. Vždy je lepší se zaměstnavateli dohodnout a chtít písemný souhlas. Tímto se ochráníme před zbytečným problémem.